מפגש מסכם שנה של הקתדרה לאחריות תאגידית ;
"להחזיר את האמון : הטמעת אחריות תאגידית במציאות רבת תמורות".
אמיתי הרלב

הכנס שהתקיים ב 3.6.2012, אורגן על ידי המרכז לאחריות תאגידית בבית הספר למנהל עסקים  במסלול האקדמי המכללה למנהל וארגון מעלה. הדובר המרכזי David Grayson  Professor ראש מרכז  Doughty לאחריות תאגידית בבריטניה הרצה על "Regaining Trust - Embedding Corporate Sustainability in a  Troubled Reality ". פרופ' גרייסון הציג תשובות לשאלות מרכזיות, בינהן: כיצד מטמיעות חברות בעולם אחריות תאגידית? מה מהותי ומה משני? תפקיד הבורד ויחידות המטה בצמצום ההשפעות שליליות ומינוף השפעות חיוביות, מה סוד הצלחתה של תכנית A של מרקס & ספנסר? איך מייצרים שותפויות עם ממשלה וחברה אזרחית? ומדוע רעיון "ערך משותף" אינו מספיק?
לאחר מכן התקיים פאנל דוברים בו השתתפו : פרופ' עדי ערמוני - דיקאן בית הספר למינהל עסקים, ד"ר עידו באום – ראש התכניות המשולבות בבית הספר למשפטים, ד"ר אווה ברגר – דיקאן בית הספר תקשורת וד"ר קרן פרידמן – מדעי ההתנהגות. את הפאנל הנחו: מומו מהדב, מנכ"ל מעלה וטליה אהרוני, הקתדרה לאחריות תאגידית, המכללה למינהל.

מהשיח המקצועי שהתקיים עלו אצלי 3 תובנות מרכזיות:
  • קיימת עדיין מידה של אי בהירות מושגית ומהותית לכל הקשור לאחריות תאגידית. מושגים כגון: "אחריות סביבתית של התאגיד", "אחריות חברתית של התאגיד", "אחריות תאגידית", "אחריות תאגידית ערכית" ועוד, מלמדים לדעתי על שונות (לעיתים גדולה) ברעיונות ובעקרונות המארגנים המובילים לשונות בפרקטיקות המיושמות בשטח.
  • ליבת העניין – המושג אחריות מחובר לדעתי חיבור בל ינתק לדיאלוג. טבעה של האחריות היא שהיא משותפת. על מרבית הדברים המתרחשים בתוך מערכת היחסים בין ארגון למחזיקי העניין שלו יש אחריות משותפת. גם אם תפקידו ואחריותו של התאגיד גדולה יותר, לעיתים, במרבית המקרים יהיה גם תפקיד, חלק , ומכך אחריות למחזיקי העניין. אחריות משותפת מחייבת דיאלוג אפקטיבי. הצורך בפלטפורמות, שיטות, כלים ומיומנויות לדיאלוג הולך ומתברר.
  •  אחריות תאגידית מתנהלת כחלק מהשיח הכולל. אחד הקשיים המרכזיים בממשק שבין התאגיד לבין מחזיקי העניין שלו הוא קושי של שיח. אם אתלה באילנות גבוהים ואביא מדבריו של כבוד נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט אהרון ברק שאמר כי השיח בישראל הוא בעיקרו שיח של זכויות המבוסס על כוח וצדק. שיח אלטרנטיבי המבוסס על תפיסות, צרכים ושקיפות מידע ומכוון לפרדימה השיתופית בה מחפשים פתרונות של ריבוי זוכים – חסר עדיין בתרבות הישראלית. לעוסקים בתחום תפקיד חשוב בשינוי השיח מפרדיגמות של זהות, שליטה ומאבק תחרותי לשיח של ערכים, כבוד לשונה ומאבק בונה.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Modus - הנחיית תהליכים שיתופיים
טלפון: 04-8122080, פקס: 153-4-9112633
דואל: 
office@modus.org.il 
מודוס בפייסבוק
 


לייבסיטי - בניית אתרים